A második világháború után a Julius Meinl üzlethálózat szovjet tulajdonba került, majd az 1950-es évek elején, az államosítás során, magyar állami tulajdonba vették. Ekkor hozták létre a Csemege Kereskedelmi Vállalatot, amely átvette az egykori Meinl üzleteket és infrastruktúrát.
A Csemege Kereskedelmi Vállalat az élelmiszer-kereskedelem egyik legnagyobb vállalatává vált Magyarországon, különösen a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban. Az 1960-as évektől kezdve a vállalat jelentős szerepet játszott az élelmiszer-ellátásban, modern kereskedelmi módszereket és technikákat alkalmazva.
Az 1980-as években a Csemege üzleteiben újra megjelentek a Julius Meinl termékek, és a rendszerváltás után, 1989 decemberében a Csemege és a Julius Meinl fúziója révén ismét Meinl-üzletek nyíltak Budapesten. Az 1990-es évek elején a Julius Meinl AG tulajdonosi részesedést szerzett a Csemege–Julius Meinl Ipari és Kereskedelmi Rt.-ben, de 2001-ben eladta 51%-os részesedését a Match kereskedelmi cégnek, így a Meinl üzletek fokozatosan eltűntek Magyarországról.
De mi volt előtte?
A Julius Meinl vállalat a 19. század végén kezdte meg tevékenységét Magyarországon, amikor az Osztrák–Magyar Monarchia részeként a cég kiterjesztette kereskedelmi hálózatát a birodalom különböző területeire. Az 1913-as évre a Julius Meinl az Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb kávépörkölőjévé vált, és egyben Közép-Európa legnagyobb kávé- és teaimportőre lett, mintegy 50 millió lakossal rendelkező gazdasági övezetet kiszolgálva.
A második világháború után, 1945-ben Magyarország jelentős politikai és gazdasági átalakuláson ment keresztül. A szovjet megszállás és a kommunista hatalomátvétel következtében megkezdődött az ország szocialista átalakítása, amelynek részeként az államosítások is végbementek. Az 1948-as év különösen jelentős volt ebben a folyamatban, amikor a magyarországi gyáripar túlnyomó többségét államosították.
Ebben az időszakban a külföldi tulajdonban lévő vállalatok, így a Julius Meinl is, állami tulajdonba kerültek. Az államosítások célja a szocialista gazdasági rendszer kiépítése volt, amely magában foglalta a magántulajdon felszámolását és a termelőeszközök állami ellenőrzés alá vonását. Ennek következtében a Julius Meinl magyarországi tevékenysége megszűnt, és a vállalat üzletei, valamint vagyontárgyai az állam tulajdonába kerültek.
A rendszerváltást követően, az 1990-es években a Julius Meinl visszatért a magyar piacra, és újra megkezdte tevékenységét az országban, folytatva a kávé- és teakereskedelem terén szerzett hagyományait.
Források: Wikipedia, juliusmeinl.com, AI.